Beregnløn.dk

Beregn løn i fleksjob

I fleksjob får du løn fra arbejdsgiveren for de timer, du arbejder, og et fleksløntilskud fra kommunen. Beregneren regner tilskuddet ud efter reglerne fra STAR og viser, hvad du får udbetalt efter skat.

Indtast dit fleksjob

Udbetalt pr. måned22.968 kr.
Fleksløntilskud
16.400 kr.
Modregning i tilskuddet
5.200 kr.
Sådan er lønnen sammensat pr. måned
Løn fra arbejdsgiver 86,7 timer pr. måned17.333 kr.
Fleksløntilskud fra kommunen16.400 kr.
Samlet før skat33.733 kr.
ATP-bidrag- 66 kr.
AM-bidrag (kun af lønnen) 8 %- 1.381 kr.
Skat bundskat og kommuneskat København- 9.318 kr.
Udbetalt22.968 kr.

Sådan beregnes fleksløntilskuddet

  1. Udgangspunktet er det maksimale tilskud på 21.600 kr. om måneden.
  2. Af din løn inklusive pension op til 17.672 kr. om måneden trækkes 30 % fra tilskuddet.
  3. Af den del af lønnen, der ligger over 17.672 kr., trækkes 55 %.
  4. Løn og tilskud kan tilsammen ikke blive højere end lønnen for det samme job på fuld tid.

Eksempel: 20 timer om ugen til 200 kr. i timen giver 17.333 kr. i løn om måneden. Tilskuddet nedsættes med 5.200 kr., så du får 16.400 kr. i fleksløntilskud. I alt 33.733 kr. før skat og ca. 22.968 kr. udbetalt i København.

Skat af løn i fleksjob

Lønnen fra arbejdsgiveren beskattes som almindelig løn med AM-bidrag på 8 %. Fleksløntilskuddet beskattes som personlig indkomst, men uden AM-bidrag. Beregneren giver beskæftigelsesfradrag af lønnen fra arbejdsgiveren, men ikke af tilskuddet.

Hvem kan få et fleksjob?

Fleksjob er for personer under folkepensionsalderen med varigt og væsentligt nedsat arbejdsevne, som ikke kan arbejde på almindelige vilkår. Det er kommunen, der vurderer, om du kan få fleksjob. Personer, der fik fleksjob før 2013, kan være på de gamle regler, hvor arbejdsgiveren betaler den fulde løn og får et tilskud. Beregneren gælder de nuværende regler.

Spørgsmål om fleksjob

Hvor meget kan man få i fleksløntilskud?

Fleksløntilskuddet er højst 21.600 kr. om måneden (2026). Det svarer til 98 % af den højeste dagpengesats. Tilskuddet bliver mindre, jo mere du tjener hos arbejdsgiveren.

Hvordan modregnes lønnen i fleksløntilskuddet?

Tilskuddet nedsættes med 30 % af lønnen (inkl. pension) op til 17.672 kr. om måneden og med 55 % af den del af lønnen, der ligger over.

Betaler man AM-bidrag af fleksløntilskud?

Nej. Fleksløntilskud er en offentlig ydelse, så der betales ikke AM-bidrag af det. Tilskuddet beskattes som personlig indkomst sammen med lønnen.

Kan man tjene mere i fleksjob end på fuld tid?

Nej. Løn og fleksløntilskud kan tilsammen ikke overstige den løn, du ville have fået for det samme job på fuld tid. Skriv fuldtidslønnen i beregneren, så tager den højde for loftet.

Hvornår udbetales fleksløntilskuddet?

Kommunen udbetaler tilskuddet bagud én gang om måneden ud fra den løn, du faktisk har fået i måneden. Ændrer din løn sig, ændres tilskuddet også.

Kilde og flere regler: STAR om fleksløntilskud. Din kommune kan svare på spørgsmål om din egen sag.

Andre beregnere